UNICEF Türkiye Milli Komitesi ►www.unicefturk.org

UNICEF Türkiye Milli Komitesi, sanayileşmiş ülkelerde kurulu olup tüm dünyada UNICEF programları için fon sağlayan ve tüm çocuklar için daha iyi bir dünyanın mücadelesini veren 34 Milli Komiteden biridir.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi, kamu yararına çalışan bir dernek statüsündedir.

Milli Komite'nin amacı, Türk ve dünya çocuklarının ihtiyaçları ile ilgili kamuoyu bilinci oluşturmak ve özel sektör, gönüllü kişi ve gruplarla işbirliği yaparak UNICEF'in çocukların sağlığı, eğitimi, korunması ve çocuk hakları konularında yaptığı çalışmalara kaynak sağlamaktır.

 

UNICEF Türkiye Temsilciliği ►www.unicef.org.tr

UNICEF bulunduğu ülke hükümeti ile birlikte geliştirdiği 5 yıllık program ve projeleri o ülkedeki kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve medya ortakları ile birlikte uygular. Türkiye Cumhuriyeti ile ilk Temel Anlaşma 1951 şubat ayında imzalanmıştır. Geçen yıllarla birlikte temel anlaşmalar daha detaylı hale getirilmiş ve ülke Programı Eylem Planı’na (üPEP) dönüştürülmüştür. ülke Programı Eylem Planlarının ortak hedefi çocuk haklarının uygulanması için yapılan çalışmaları, yardımı ulusal kalkınma politikaları ile birleştirmektir.

 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, dünyada çocuk haklarının başlıca savunucusudur. Hükümetlerle çalışarak kalıcı sonuçlar elde eden bir örgüttür. Birleşmiş Milletler'e üye ülkeler tarafından imzalanmış 'Çocuk Haklarına dair Sözleşme', UNICEF'in çalışmalarının temelini oluşturur.

UNICEF bugün Türkiye dahil 190’dan fazla ülkede;

Her çocuk yaşasın ve gelişsin,

Her çocuk öğrensin,

Her çocuk şiddet ve istismardan korunsun,

Her çocuk güvenli ve temiz bir çevrede yaşasın,

Her çocuğun hayatta adil bir şansı olsun diye çalışıyor.

 

"Hayat Veren Hediyeler" gerçektirler, hayat kurtarırlar, yaşam değiştirirler. Ölümcül çocuk hastalıklarına karşı aşılardan, tedavi edici süte, battaniyeden, sıtmayı önleyici özel cibinliklere hayat değiştiren hediyeler yıl boyu UNICEF tarafından dünyanın her tarafında, çocuklara ve yaşadıkları toplumlara dağıtılır.

Bir arkadaşınıza, dostunuza, iş çevrenize hediyelerimizden aldığınızda, onlara, hediyenin fotoğrafı ya da açıklaması olan özel bir e-kart gönderilir. Hayat Veren Hediyeler'den verdiğinizde yalnız sevdiklerinizi mutlu etmekle kalmıyor, tüm dünyada çocukların hayatlarını kurtarıyor ve yaşamlarını değiştiriyorsunuz.

Çocuklara ulaşacak bir hediye herkesi mutlu eder💙

 

Hayat Veren Hediyeler Nedir?

Hayat Veren Hediyeler dünya çocuklarına gerçek hediyelerdir. Bu hediyeler yıl boyu UNICEF yardım programları çerçevesinde dünyanın her tarafındaki çocuklara ve yaşadıkları toplumlara dağıtılır. Bir arkadaşınıza, dostunuza, iş çevrenize hediyelerimizden aldığınızda, onlara, hediyenin fotoğrafı ya da açıklaması olan özel bir e-kart gönderilir. Hediye olarak satın aldığınız her ürün, UNICEF'in hizmet verdiği 190’dan fazla ülkede, en çok ihtiyaç duyulan yere ulaştırılır.

Ne tür hediyeler gönderiliyor?

Hediyeler özenle UNICEF yardım ürünleri arasından seçilerek, yılın her günü dünyanın en yoksul ülkelerine gönderilir. Ürünler seçilirken deneyimlerimize dayanarak, çocuklar için en büyük farkı yaratan, ihtiyaç olan, hayat değiştiren ürünler ön plandadır. Bazı ürünler Kopenhag'daki depodan gönderilir. Bazıları ise diğer yerel depolardan ya da doğrudan satın alınan üreticiden gönderilir. Hediye çeşidimiz çok zengin: ölümcül çocuk hastalıklarını önleyen aşılardan, tedavi edici süte, çadırdan, sıtma önleyici özel ilaçlı cibinliklere kadar pek çok ürün var.

Hediyelerin sadece sembolik değil, gerçekten yerine ulaşan bir hediye olduğuna emin olabilir miyim?

UNICEF çalışmalarını çocukların ihtiyaçlarına göre yönlendirir. Bu nedenle, bazı durumlarda, seçtiğiniz ürün aynı kategori içinde başka bir ürün ile değiştirilebilir. Örneğin, çocuk felci aşısına o dönemde ihtiyaç yok ise, UNICEF geçici olarak bunun yerine sıtma aşısı alma hakkını saklı tutar. Ancak aşı alanında bir hediye seçtiyseniz, hediyenizin çocukları hastalıklardan korumak için kullanılan bir aşı olacağından emin olabilirsiniz.

UNICEF, bağımsız bir STK tarafından yardım organizasyonlarının ölçümlendiği ‘Dünya Şeffaflık Endeksi’nde, dünyanın önde gelen 46 yardım organizasyonu arasında,  en şeffaf ilk 3 organizasyondan biridir.

Fonlar nereden geliyor, nerede kullanılıyor, hangi programlara ne kadar harcanıyor incelemek için 'UNICEF Şeffaflık Portalı'nı ziyaret edebilirsiniz.

Satın aldığım hediyenin sertifikasını alabilir miyim?

Bir arkadaşınıza, dostunuza, iş çevrenize hediyelerimizden aldığınızda, onlara, hediyenin fotoğrafı ya da açıklaması olan özel bir e-kart gönderilir. Dilerseniz, e-kart yerine size gönderilecek pdf kartı seçebilir, pdf kartı yazdırarak hediye etmek istediğiniz kişiye elden de teslim edebilirsiniz. ödeme tamamlandıktan sonra tarafınıza e-posta yoluyla bilgilendirme de gönderilecektir. 
 

Hediye gönderilecek olan ülkeyi seçebilir miyim?

UNICEF nerelerde ihtiyaç olduğu ve nerelerde yeni ihtiyaçların ortaya çıkabileceği konusunda bilgi sahibidir. Hediyeler en çok ihtiyaç duyulan yere gönderilir. Bu nedenle, hediyelerin hangi ülkeye gönderileceği konusunda tercih yapmak mümkün değildir. Yıl sonunda yapılan raporlamada Türkiye'den satın alınan hediyelerin hangi ülkelere gönderildiği konusunda bilgilendirme yapılacaktır. 

Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Ödemelerinizi Master Card ya da Visa kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Başkası tarafından adıma alınan hediyeyi değiştirebilir ya da ödenen bedeli geri alabilir miyim?

Hayır, alamazsınız. Hayat Veren Hediyeleri hediye olarak alırsınız ancak, verilen hediye UNICEF'in yardım çalışmaları için bir bağışa eşdeğerdir. Bu nedenle başka bir hediye ya da para ile değiştirilemez. Ayrıca Hayat Veren Hediyeler vergi indirimine dahildir. Satın alan tüzel kişi ise hediye satın almak için ödediği miktarı gider olarak göstererek kurumlar vergisi matrahından düşebilir.

Ben bu ürünlerden satın alabilir miyim?

Hayır. Bu ürünler UNICEF programları dahilinde muhtaç yoksul çocuklara vermek için toptan satın alınmaktadır. Fiziksel ürün satışı yapılmamaktadır.

Satın alınan hediye için vergi indirimi yapılıyor mu?

UNICEF Türkiye Milli Komitesi 1630 sayılı yasanın 49. Maddesi uyarınca ve Bakanlar Kurulu'nun 12.11.1974 gün ve 7/9055 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernekler arasında olup vergi muafiyeti bulunmaktadır.

Kurumlar Vergisi Kanununa göre yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmının kazançtan indirilmesi mümkündür. Banka dekontu makbuz yerine geçmektedir. Ancak, bireysel satın alımlar için vergi indirimi söz konusu olmamaktadır.

Hediye verdiğim kişiye gönderilecek olan e-kartı görebilir miyim?

Elbette. Hediye satın alınırken, gönderilecek e-kartı önizleme ile görüntüleyebilir, kullanılacak görsel konusunda seçim yapabilirsiniz.

Giysi, battaniye, gıda gibi malzemeler bağışlayabilir miyim?

Ne yazık ki, hayır. UNICEF’in bu tür malzemeleri ihtiyaca yönelik en etkin ve uygun maliyetli satınalma ve dağıtım yapmak üzere kendi tedarik bölümünü kullanır. Desteğinizi memnuniyetle kabul edecek bir çok yardım ve sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Bağışçı haklarını tanıyan, şeffaf ve hesap verebilir dernek ve vakıfları incelemek için: www.acikacik.org.

2022'de Hayat Veren Hediyeniz çocuklara ulaştı!

Çad’dan Afganistan’a, Filipinler ve Ukrayna’ya, cömertliğiniz dünyadaki en savunmasız milyonlarca çocuğun hayatında fark yarattı. 2022’nin ilk yarısında ulaşan hediyelerinizin raporunu buradan inceleyebilirsiniz.

 

*  Hayat Veren Hediyeler, dünyanın her yerindeki çocukların gerçek ve değişen ihtiyaçlarına yanıt verir, bu nedenle, farklı bir ihtiyaç oluştuysa, seçtiğiniz ürünün başka bir ürünle değiştirilebileceği durumlar olabilir. Mümkün olan her durumda, bu ikameyi aynı kategoride tutacağız; örneğin, çocuk felci aşılarının yerine kızamık aşısı gibi. Hediyenizi şu anda ihtiyacı olan çocuklara yardım etmek için en iyi şekilde kullanacağımıza dair bize güvendiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Hesap sahibi olarak ‘UNICEF Türkiye Milli Komitesi’ yazınız. Sizinle tekrar iletişime geçebilmemiz için, lütfen bağışınızı yaparken açıklama olarak isminizi ve cep telefonu numaranızı ekleyiniz.

BANKA: Yapı Kredi Bankası

ŞUBE: Ankara Bilkent Şubesi (641)

HESAP NUMARASI (TL): 86972116

IBAN TR93 0006 7010 0000 0086 9721 16

Hayat Veren Hediyeler

Her çocuğun yaşaması ve haklarına kavuşması için destek verin.