SIKÇA SORULAN SORULAR

Hayat Veren Hediyeler Nedir?

Hayat veren Hediyeler dünya çocuklarına hediyelerdir. Bu hediyeler yıl boyu UNICEF yardım programları çerçevesinde dünyanın her tarafındaki çocuklara ve yaşadıkları toplumlara dağıtılır. Bir arkadaşınıza, dostunuza, iş çevrenize hediyelerimizden aldığınızda, onlara, hediyenin fotoğrafı ya da açıklaması olan özel bir e-kart gönderilir. Hediye olarak satın aldığınız her ürün, UNICEF'in hizmet verdiği 190’dan fazla ülkede, en çok ihtiyaç duyulan yere ulaştırılır.


Ne tür hediyeler gönderiliyor?

Hediyeler özenle UNICEF yardım ürünleri arasından seçilerek, yılın her günü dünyanın en yoksul ülkelerine gönderilir. Ürünler seçilirken deneyimlerimize dayanarak, çocuklar için en büyük farkı yaratan, ihtiyaç olan, hayat değiştiren ürünler ön plandadır. Bazı ürünler Kopenhag'daki depodan gönderilir. Bazıları ise diğer yerel depolardan ya da doğrudan satın alınan üreticiden gönderilir. Hediye çeşidimiz çok zengin: ölümcül çocuk hastalıklarını önleyen aşılardan, tedavi edici süte, çadırdan, sıtma önleyici özel ilaçlı cibinliklere kadar pek çok ürün var.


Hediyelerin sadece sembolik değil, gerçekten yerine ulaşan bir hediye olduğuna emin olabilir miyim?

UNICEF çalışmalarını çocukların ihtiyaçlarına göre yönlendirir. Bu nedenle, bazı durumlarda, seçtiğiniz ürün aynı kategori içinde başka bir ürün ile değiştirilebilir. Örneğin, çocuk felci aşısına o dönemde ihtiyaç yok ise, UNICEF geçici olarak bunun yerine sıtma aşısı alma hakkını saklı tutar. Ancak aşı alanında bir hediye seçtiyseniz, hediyenizin çocukları hastalıklardan korumak için kullanılan bir aşı olacağından emin olabilirsiniz. 


Satın aldığım hediyenin sertifikasını alabilir miyim?

Bir arkadaşınıza, dostunuza, iş çevrenize hediyelerimizden aldığınızda, onlara, hediyenin fotoğrafı ya da açıklaması olan özel bir e-kart gönderilir. Dilerseniz, e-kart yerine size gönderilecek pdf kartı seçebilir, pdf kartı yazdırarak hediye etmek istediğiniz kişiye elden de teslim edebilirsiniz. ödeme tamamlandıktan sonra tarafınıza e-posta yoluyla bilgilendirme de gönderilecektir.

Hediye gönderilecek olan ülkeyi seçebilir miyim?

UNICEF nerelerde ihtiyaç olduğu ve nerelerde yeni ihtiyaçların ortaya çıkabileceği konusunda bilgi sahibidir. Hediyeler en çok ihtiyaç duyulan yere gönderilir. Bu nedenle, hediyelerin hangi ülkeye gönderileceği konusunda tercih yapmak mümkün değildir. Yıl sonunda yapılan raporlamada Türkiye'den satın alınan hediyelerin hangi ülkelere gönderildiği konusunda bilgilendirme yapılacaktır.


Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Ödemelerinizi Master Card ya da Visa kredi kartı ile yapabilirsiniz.


Başkası tarafından hediye alırsam bunu değiştirebilir ya da ödenen bedeli geri alabilir miyim?

Hayır, alamazsınız. Hayat Veren Hediyeleri hediye olarak alırsınız ancak, verilen hediye UNICEF'in yardım çalışmaları için bir bağışa eşdeğerdir. Bu nedenle başka bir hediye ya da para ile değiştirilemez. Ayrıca Hayat Veren Hediyeler vergi indirimine dahildir. Satın alan tüzel kişi ise hediye satın almak için ödediği miktarı gider olarak göstererek kurumlar vergisi matrahından düşebilir.


Ben bu ürünlerden satın alabilir miyim?

Hayır. Bu ürünler UNICEF programları dahilinde muhtaç yoksul çocuklara vermek için toptan satın alınmaktadır. Fiziksel ürün satışı yapılmamaktadır.

Satın alınan hediye için vergi indirimi yapılıyor mu?

Kurumlar Vergisi Kanununa göre yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmının kazançtan indirilmesi mümkündür. Banka dekontu makbuz yerine geçmektedir. Ancak, bireysel satın alımlar için vergi indirimi söz konusu olmamaktadır.


Hediye verdiğim kişiye gönderilecek olan e-kartı görebilir miyim?

Elbette. Hediye satın alınırken, gönderilecek e-kartı önizleme ile görüntüleyebilir, kullanılacak görsel konusunda seçim yapabilirsiniz.